داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 51798
۱ نظر
تحلیلی بر احساس تکلیف هاشمی در انتخابات۹۲
دوقطبی هاشمی- مشایی شکل می‌گیرد؟!
پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۵
 
گروه ديگري که مشتاقانه منتظر اعلام کانديداتوري‌ هاشمي رفسنجاني در انتخابات آينده است، جريان انحرافي است که سعي دارد از حضور وي استفاده کند و با‌هاشميزه کرده انتخابات و ايجاد فضاي انتخاباتي متشنج از حضور وي بهره برداري لازم را انجام دهد.

پایگاه خبری انصارحزب الله: چندي است که در فضاي سياسي کشور بازهم صحبت از حضور‌هاشمي رفسنجاني در انتخابات به عنوان نامزد رياست جمهوري مي‌شود. خبرها حاکي از آن است که گروه‌هاي مختلفي براي حضور‌ هاشمي رفسنجاني در انتخابات برنامه ريزي مي‌کنند، اما اينکه هر يک از اين گروه‌ها چه هدفي براي اين موضوع در سر دارند، سوالي است که بايد با توجه به فعاليت انتخاباتي هر يک از اين گروه‌ها به طور خاص به آن پاسخ داد. 

در اين زمينه برخي از اصلاح‌طلبان براي حضور وي با طرح «دولت وحدت ملي» دست به کار شده اند و با رقم زدن فضاي توهمي تقبيح « افراط و تفريط» سعي دارند که نشان دهند که به دنبال گزينه اي براي اصلاح امور به‌خصوص مسائل اقتصادي هستند و براي اين منظور به طور غير شفاف حضور‌هاشمي را در انتخابات موثر مي‌دانند. 

از سوي ديگر طيف ديگري همچون علي مطهري که خود را افرادي ميانه رو و اصلاح‌طلب اصولگرا معرفي مي‌کنند، به دنبال گزينه‌ هاشمي هستند و براي اين منظور نيز جلسات انتخاباتي برگزار کرده و براي دعوت از ‌هاشمي ديداري نيز با وي داشته اند. اين گروه نيز گرچه مصر تر از ديگران براي حضور‌هاشمي رفسنجاني در انتخابات است اما آنچنان که بايد مورد تاييد اصلاح‌طلبان نيست و طرفداراني نيز درميان اصولگرايان ندارد. 

گروه ديگري که مشتاقانه منتظر اعلام کانديداتوري‌ هاشمي رفسنجاني در انتخابات آينده است، جريان انحرافي است که سعي دارد از حضور وي استفاده کند و با‌هاشميزه کرده انتخابات و ايجاد فضاي انتخاباتي متشنج از حضور وي بهره برداري لازم را انجام دهد. 

به هر حال به نظر مي‌رسد که به جز گروه اندکي در اين زمينه حضور ‌هاشمي رفسنجاني در انتخابات براي ساير گروه‌ها دست آويزي براي رسيدن به مقاصد سياسي اين گروه‌هاست؛ زيرا نه تنها‌هاشمي کانديداي اين گروه‌ها نيست بلکه بعد از مهيا شدن شرايط سعي دارند که طرح «عبور» از‌هاشمي را رقم زده و جايگاه از دست رفته خود را باز يابند. 

براي پي بردن به اهداف گروه‌هاي سياسي طرفدار حضور‌ هاشمي رفسنجاني درانتخابات به سراغ دو تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رفتيم تا بيشتر با اغراض اين گروه‌ها در اين زمينه آشنا شويم که شرح اين گفت و گو‌ها در ادامه مي‌آيد: 

هاشمي کانديداي نهايي اصلاح‌طلبان نيست 

سيد حسين نقوي حسيني، نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه جريان‌هاي مختلفي براي ورود به انتخابات رياست جمهوري آينده آماده مي‌شوند بيان داشت: در جريان انتخابات ما شاهد فعاليت چند جبهه هستيم. يکي از آن جبهه‌ها جريان انحرافي و جبهه اصلاح‌طلب‌ها هستند. اصلاح‌طلب‌ها به جهت عدم مرزبندي با دشمنان و نقشي که در جريان انحرافي ايفا کرده اند مورد قبول ملت ايران نيستند. از سوي ديگر جريان انحرافي هم به جهت انحرافاتي که در اعتقاداتشان وجود دارد و به جهت فعاليت‌هايي که انجام مي‌دهند نيز مورد اقبال ملت ايران نيستند. 

وي افزود: اين دو جريان تلاش مي‌کنند پشت سر شخصيت‌هايي قرار بگيرند و يا شخصيت‌هايي را وارد عرصه بکنند که ضريب راي آوري آنها را بيشتر کند و به فکر و اعتقادات آنها نيز نزديک باشد. لذا ما در اين زمينه در برخي از بخش‌ها همسويي جريان اصلاح‌طلب و جريان انحرافي را شاهد خواهيم بود. ما اعتقاد داريم که اين دو گروه در جريان انتخابات آينده در برخي از موارد به نقطه مشترک خواهند رسيد و فتنه جديد را با هدايت اصلي جريان انحرافي برنامه ريزي خواهند کرد. 

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: بنابراين، اين دو جريان به دنبال يافتن نقطه مشترک خود يعني آقاي ‌هاشمي رفسنجاني هستند و اين مطلوب ما نيست و ما نمي‌خواهيم وي در يک جرياني قرار بگيرد و مورد استفاده اين جريانات واقع شود. اميدواريم که ايشان با آن کياست و شناختي که دارند در ميدان بازي جريان انحرافي و اصلاح‌طلبان قرار نگيرند. 

وي با توضيح اينکه قطعا جريان انحرافي و اصلاح‌طلبان بر روي ‌هاشمي رفسنجاني ائتلاف نخواهند کرد بلکه براي استفاده ابزاري از حضور وي بهره خواهند برد، گفت: آن نقطه مشترک به معناي ائتلاف بر روي يک شخص و کانديدا نبود بلکه همين بهره برداري‌ها بود؛ يعني آنها براي رسيدن به اهدافشان تلاش مي‌کنند که از اين نقاط مشترک نهايت استفاده را ببرند. بنابراين جريان انحرافي مشوّق ورود آقاي‌هاشمي به انتخابات است نه به جهت اينکه کانديداي آنها باشد، بلکه ورود آقاي‌هاشمي فضا را به نفع جريان انحراف تغيير مي‌دهد و آنها مي‌خواهند که از وي استفاده ابزاري کنند. 

اصولگرايان در مقابل اصلاح‌طلبان و جريان انحرافي وحدت کنند 

نقوي حسيني با بيان اينکه مطلوب اين است که جريان اصولگرا در برابر اين دوجريان وحدت داشته باشند، بيان داشت: ما در جبهه اصولگرايان شاهد چند گرايش اصلي هستيم. يکي‌از اين‌گرايش‌ها ائتلاف۱+۲ است که به خوبي دارد فعاليت مي‌کند و ديگران را متوجه خودش کرده است و گرايش ديگر نيز گرايش مستقل‌ها مثل آقاي محسن رضايي و ديگران است که اينها نيز به طور مستقل درحال فعاليت هستند.


وي افزود: افراد ديگري هستند که حضورشان هنوز در انتخابات قطعي نشده است و گرايش ديگر نيز جبهه پايداري انقلاب اسلامي است که کانديداهاي خود را دارند و افرادي نيز در اين زمينه مطرح شده‌اند. بنابراين ما چهار گرايش را در اين جريان شاهد هستيم. منتها با توجه به شرايط کنوني و تهديدات جريان انحرافي و اصلاح‌طلبان اگر اصولگرايان تحت لواي جامعتين يعني جامعه مدرسين و جامعه روحانيت مبارز به يک ائتلاف و وحدت نظر برسند، هم دلسوزان نظام را خرسند مي‌کنند و هم جبهه واحدي در اصولگرايي شکل مي‌گيرد و با فتنه و انحراف مقابله مي‌شود و اين موضوع در جهت منافع ملي است و موجب خشنودي مقام معظم رهبري خواهد شد. 

اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پايان بيان داشت: توصيه ما اين است که اصولگرايان دور هم گرد بيايند و با يک مکانيزم منطقي با نظارت جامعتين به سوي وحدت نظر پيش بروند و اين قطعا به نفع نظام و ملت ايران است. 

جامعه پذيراي حضور ‌هاشمي رفسنجاني نيست 

ابراهيم نکو، نماينده مردم رباط کريم در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به اين مطلب که جامعه پذيراي کساني چون‌ هاشمي رفسنجاني در انتخابات آينده نيست، اظهار داشت: با توجه به شرايط حاکم بر جامعه از بعد سياسي اين اشتباهي بزرگ است که آقاي ‌هاشمي اين ريسک را بکنند که با حرف اطرافيانشان به ميدان بيايند، زيرا شرايط جامعه طوري است که افراد جديد با ديدگاه نو و پايبند به قوانين و منويات مقام معظم رهبري بيشتر مورد قبول جامعه است و جداي از اين موارد که ايشان چه ديدگاه‌هايي داشته باشند و با چه نياتي مي‌خواهند وارد انتخابات شوند جامعه پذيراي حضور آقاي ‌هاشمي در انتخابات نيست.


عضو کميسيون اقتصادي مجلس افزود: گروه‌هاي سياسي مختلف گرچه ايشان را براي کانديداتوري دعوت مي‌کنند اما به يقين اين گروه‌ها آقاي‌ هاشمي را به عنوان نامزد نهايي خود در انتخابات انتخاب نمي‌کنند، درواقع گروه‌هايي که به فکر منافع خود هستند ايشان را به عنوان ابزاري براي رسيدن به خواسته خود مي‌دانند. با اين شرايط حضور ايشان يک خطاي بزرگ از لحاظ زندگي سياسي ايشان است؛ زيرا وي بايد در نگاه کلي توجه داشته باشد که ديگر جايگاهي در جامعه ندارد. 

نماينده مردم رباط کريم بيان داشت: گروه‌هايي نيز که از ايشان دعوت به عمل آورده اند من احساس مي‌کنم که اولا به دنبال اين هستند که از حضور ايشان براي تغيير بازي و رسيدن به اهداف خود استفاده کنند و ثانيا مي‌خواهند با ورود آقاي ‌هاشمي ديگر گروه‌ها را به چالش بکشند و فضاي تبليغاتي مسمومي را در انتخابات آينده به‌وجود بياورند و با قرار دادن گروه‌هاي ديگر در مقابل ايشان و طيف‌هايي نزديک به آقاي‌ هاشمي و منتسبينش انتخابات را با چالش جدي روبه‌رو سازند. 

وي تاکيد کرد: جرياناتي که مورد قبول مردم نيستند و در اذهان عموم تصوير درستي نسبت به آنها وجود ندارد، اينها چون جايگاهي ندارند مي‌خواهند بدين وسيله فضاي انتخابات را متشنج کنند تا بتوانند ضربات خود را به گروه‌هاي رقيب وارد کنند که اين مي‌تواند با ناامن کردن انتخابات و متشنج کردن فضاي تبليغاتي همراه باشد. 

اين نماينده مجلس اضافه کرد: حتي اين گروه‌ها مي‌خواهند که به نوعي آقاي رفسنجاني را در مقابل برخي از گروه‌ها قرار دهند تا با اين ترفند فضا را به سوي خود سوق دهند. 

ابراهيم نکو با اشاره به حضور حماسي ملت فهيم ايران در راهپيمايي ۲۲ بهمن امسال اظهار داشت: حضور مردم فهيم ايران در روز ۲۲ بهمن امسال براي خيلي از افراد قابل تصور نبود؛ زيرا تصور مي‌کردند که با مشکلات اقتصادي‌اي که به‌وجود آمده است حضور مردم در راهپيمايي امسال نيز کمرنگ خواهد شد اما درواقع مردم به خوبي مسائل را تفکيک کردند و به دعوت ولي فقيه و رهبرشان به ميدان آمدند. 

وي افزود: در شرايطي که ديده شد برخي از چهره‌ها با بداخلاقي سياسي فضا را آلوده کرده‌اند - مانند وقايعي که چندي پيش در مجلس رخ داد - اما مردم نشان دادند که در هر شرايطي بازهم گوش به فرمان رهبري شان هستند و اين نشان دهنده حضور حماسي مردم در انتخابات آينده رياست جمهوري است و اين هشداري ديگر به افراد و گروه‌هاي سياسي است که مي‌خواهند فضاي انتخابات را به نفع خود رقم بزنند. درواقع مردم فهيم ايران نشان دادند که با هوشياري تمام وقايع را رصد مي‌کنند و در زمان خود به طور محکم و استوار پاي کار مي‌آيند. 

تفکرات سياسي ‌هاشمي جايگاهي در ميان مردم ندارد 

نماينده رباط کرديم ادامه داد: لذا حرکت مردم در روز ۲۲ بهمن ماه هشدار است براي کساني که به دنبال جوسازي هستند و در انتخابات هم مردم دنبال افرادي خواهند رفت که در عمل نشان داده اند که پيرو ولايت فقيه هستند و من فکر مي‌کنم که آقايان با ديدن اين حضور مردمي بايد به خود بيايند و به دنبال برخي از مسائل که مطرح مي‌کنند به عناوين مختلف، مثل انتخابات آزاد و آوردن افرادي که آنها امکان حضورشان وجود ندارد و اقبالي هم به آنها نيست، نباشند.


عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه حضور‌هاشمي رفسنجاني نيز با اين شرايط به صلاح وي نيست، بيان داشت:آقاي ‌هاشمي نياز به استراحت دارند تا اينکه به عنوان رئيس جمهور بخواهند نامزد بشوند، گرچه وي کارهايي را در مقاطعي انجام داده است و اينها براي مردم مشخص است اما در حال حاضر تفکرات سياسي آقاي‌ هاشمي جايگاهي در ميان مردم ندارد و شرايط سني ايشان ايجاب مي‌کند که در جايگاه ديگري مشغول باشند. 

وي افزود: جامعه ما يک جامعه پوياست و از اين جهت به نيروها و توان تازه بيشتر بها مي‌دهد و از همان ابتداي انقلاب نيز مردم، افردي که نيرو و توان بيشتري داشتند را براي کارهاي مهم مثل رياست جمهوري انتخاب مي‌کردند. به هر حال آن گروه‌هايي که اين موضوع را مطرح مي‌کنند بيشتر مي‌خواهند جو سازي کنند و معادلات سياسي را با استفاده از آقاي رفسنجاني به نفع خودشان به هم بزنند تا اينکه ايشان را به عنوان کانديداي خودشان بپذيرند. مي خواهند يک سپري براي خودشان درست کنند و امروز اين سپر آقاي ‌هاشمي است اما در پس پرده نيز فرد ديگري را در نظر بگيرند و بعد از گل آلود کردن آب، ماهي خودشان را در اين جريان بگيرند. 

اين نماينده در پايان با اشاره به اشتياق جريان انحرافي براي کانديداتوري ‌هاشمي رفسنجاني در انتخابات آينده رياست جمهوري گفت: جريان انحرافي به درستي به مردم معرفي نشده است؛ يعني خطري که در پس پرده اين جريان وجود دارد مانند گروه‌هايي که در صدر اسلام به نوعي مي‌خواستند اسلام را از مسير اصلي خود دور کنند، است. جريان انحرافي نيز يک جريان خطرناکي است که ماهيت آن بايد بيشتر براي مردم روشن شود، زيرا در آينده خطر اين گروه احساس مي‌شود و مردم هوشيار ايران بايد بيشتر با نيّات اين گروه آشنا شوند تا در زمان مقتضي نسبت به اين گروه، اقدام لازم را انجام دهند.

منبع:هفته نامه یالثارات الحسین(ع)


محسن
۱۳۹۱-۱۱-۲۶ ۲۲:۴۲:۴۸
بس کنیدتوروخدا.چقدهاشمی هاشمی میکنید؟خب بیاد.مرم جوابش میدن