ضعف مديريت در بحث ماهواره جدّي است
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 28883
دکتر نقيب‌السادات درجلسه انصارحزب‌الله:
ضعف مديريت در بحث ماهواره جدّي است
پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۵۸
 
عملکرد رسانه‌‌هاي غرب براي اين است که تشديد بحران در جامعه و انسجام ملي را تضعيف کنند و اعتماد عمومي را کاهش دهند و مشارکت شهروندان را در تعيين سرنوشت و مقدرات خودشان کم کنند و نشان بدهند که جامعه ناآرام و متلاطم است.

پایگاه خبری انصارحزب الله:دکتر نقيب‌السادات استاد دانشگاه و پژوهشگر در جلسه هفتگي انصار حزب‌الله به بررسی آثار مخرب ماهواره در جامعه اسلامی و لزوم مقابله با آن پرداخت که متن کامل آن تقدیم می شود:

بحث رسانه‌ها و دنياي ماهواره‌ها بسيار گسترده است. وقتي صحبت از ماهواره‌ها به ميان مي‌آيد به ۴۰ سال قبل باز مي‌گردد. آنچه که ما امروز با آن سر و کار داريم بحث کوچکي از دنياي ماهواره است. 

در حال حاضر ۱۵هزار کانال تصويري ماهواره‌اي برنامه پخش مي‌کنند و کنترل اين ۱۵هزار تصوير شايد فقط يک هفته طول بکشد تا اينکه ببينید در اين کانال‌ها چه ‌برنامه‌هايي وجود دارد. نا گفته نماند که يکي از کاربردهاي ماهواره‌ همين پخش برنامه‌هاي تصويري است. امروز حسن و قبحي که از ماهواره براي ما مطرح هست، بحثي است که ما تحت عنوان فرهنگ داريم. يعني نگاه ما امروز به ماهواره،بررسي جنبه‌هاي فني، تحولات، قابليت‌ها و پيگيري‌ بحث آسيب‌شناسي آن است. 

جاذبه‌هاي فنّاورانه ماهواره 

صحبت از ماهواره خارج از صحبت از تلويزيون، سينما، ويدئو وفنّاوری‌هاي ديگر نيست. يعني ما اگر نگاه کنيم به دنياي امروز رسانه‌ها، مي‌بينيم که عمده باور افراد را رسانه‌ها مي‌سازند. امروز رسانه‌ها حکم ابزار حسي ما را دارند به طوري که به جاي ما مي‌بينند، به جاي ما مي‌شنوند. در دنياي رسانه‌ها يک سري اتفاقات افتاد تا اينکه ما به بحث ماهواره‌ها رسيديم. تحولات رسانه‌اي مي‌گويد که در اولين دوره ارتباطات زبان مطرح بود و اين بهترين قابليت رسانه‌اي است که در مکانيزم ارتباط ميان فردي از آن استفاده مي‌کنيم.


ارتباطات سنتي خاص فرهنگ اسلامي 

دومين دوره ارتباطات، دوره ارتباطات سنتي است که در ميان کشورهاي اسلامي مرسوم است مثل ارتباط کرسي‌هاي منبر، وعظ و خطابه و مسجد که از گذشته مربوط به فرهنگ اسلامي است و ما از آن به عنوان يک قابليت خوب استفاده مي‌کنيم،که خيلي از تبادل اطلاعات و پيام‌ها را از کرسي وعظ و خطابه‌هاي نماز جمعه مي‌گيريم.


سومين دوره، ارتباطات ميان گروهي است. بهترين مثال آن تئاتر است که در گذشته فرهنگ ما تعزيه بوده است. در عرصه ارتباطات به عصري مي‌رسيم که به آن عصر ارتباطات جمعي مي‌گويند که شامل مطبوعات، سينما، راديو و تلويزيون است. 

عصر امروز عصر ارتباطات همگاني 

دوره بعدي عصر ارتباطات همگاني است که بهترين فنّاوری آن تلفن است. تلفن همراه هم امروز با تلفن ترکيب شده است که بعدها خواهيم گفت ارتباطات موبايل يک خطر جدي براي انتخابات بعدي خواهد بود.فنّاوری ماهواره‌ها در سال ۱۹۵۷ ميلادي پا به عرصه ارتباطات گذاشت. ماهواره‌ها دوره ششم تحولات رسانه‌اي هستند. بعد از دوره ششم به دوره‌اي مي‌رسيم که آن را ارتباطات کامپيوتري مي‌گوييم که با پي‌سي‌ها شروع مي‌شود با پي‌سي‌ تحولات زيادي در عرصه اطلاعات اتفاق مي‌افتد. آخرين دوره ارتباطات ترکيبي چند رسانه‌اي‌هاست و امروز عصر اين‌گونه رسانه‌هاست که تهديدات فراتري از ماهواره‌ها را در برابر فرهنگ کشور ما و کشورهايي که مي‌خواهند فرهنگ خويش را حفظ کنند، ايجاد مي‌کند. 

سيستم ‌بازي‌هاي رايانه‌اي خطرناک‌تر از ماهواره 

امروز سيستم‌هاي بازي رايانه‌اي به مراتب خطرناک‌تر از ماهواره است. درست است که قابليت ماهواره‌ها پخش ۱۵هزار تصوير همزمان است ولي هزار برابر قابليت اينترنتي آن بيشتر مي‌شود. امروز بازي‌هاي رايانه‌اي ظرف مدت کوتاهي توسعه پيدا کرده‌اند. در گزارش شوراي عالي انقلاب فرهنگي آمده بود که يک بازي به نام سرباز آمريکایي ظرف مدت يک هفته در ايران ۱۰ميليون دانلود داشته است. 

جالب‌تر اينکه در اين بازي بچه‌ها که مخاطب هستند، اول مواجه با عرصه انتخاب اسلحه مي‌شوند و بعد از انتخاب اسلحه با يکديگر منازعه مي‌کنند و جالب‌تر اينکه تخريب مسجد يک امتياز، و براي تخريب حسينيه يک امتياز،در هرتخريب خانواده و مدرسه و کشتار مردم براي او امتياز خاصي در نظر گرفته مي‌شود و فردي برنده خواهد شد که بيشترين تخريب را داشته باشد(!) يعني الان به صورت نمايشي اسلحه را به دست بچه‌ها مي‌دهند در حالي که اين بچه‌ها، کساني هستند که آينده را مي‌خواهند بدست بگيرند. 

کودکان و نوجوانان در معرض آسيب جدي 

ما در جريان فتنه ۸۸ شاهد بوديم که حتي بچه‌هايي که در سن رأي دادن نبودند، آنقدر روي مغزشان کار شده بود که آنها هم دنبال پس گرفتن رأي نداده خويش بودند(!) و اين اتفاقات از طريق رسانه‌ها سازماندهي مي‌شد.


حتي کارتن‌هايي که براي ما نمايش مي‌دهند و ما متأسفانه از تلويزيون خودمان هم پخش مي‌کنيم آسيب‌زاست. کارتن تام و جري را حتماً دوستان ديده‌ايد و بچه‌ها هم آن را خيلي دوست دارند؛ اين کارتن متعلق به کمپاني «مترو گلدن ماير» است. اين کمپاني از پنتاگون پول مي‌گيرد تا کارتن توليد کند.
 
از سال ۱۹۸۵ ميلادي به بعد که جريان جنگ از جنگ سخت تبديل به جنگ نرم شده است، پنتاگون سرمايه‌‌گذاري‌اش را از توليد تسليحات نظامي به تحقيق درباره رسانه‌ها تغيير مي‌دهد تا اينکه متوجه شود چطور مي‌توان از طريق رسانه‌ها نفوذ کرد. جالب اينکه ۵۰۰ طرف قرارداد دانشگاهي در تمام دنيا دارد که اينها برنامه‌ريزي ‌مي‌کنند که چگونه مي‌توان از طريق رسانه نفوذ کرد. 

اين اتفاق در دنيا از طريق کارتن‌ها، انيميشن‌ها و نمايش‌هاي رسانه‌اي در حال عملياتي شدن است و مرتب از اين طريق خشونت را در ميان بچه‌هاي ما ترويج مي‌‌کنند. بايد توجه داشت که تام و جري کليات جامعه جهاني است. درگيري بلوک شرق و غرب است و آن سگي که در کارتن مشاهده مي‌شود، سگ نگهبان (اسرائيل) است. 

ويژگي‌هاي چند رسانه‌اي‌ها 

چند رسانه‌اي‌ها شش ويژگي‌دارند:
۱- فنّاوری جديد بخصوص ماهواره اولاً تعاملي هستند. يعني اينکه ارتباط دو‌سويه برقرار مي‌کنند. بهترين مصداق آن اينترنت و چت کردن و صحبت و ديالوگ است. به زودي زود همين تلويزيون که در خانه‌هاي همه ماست دو سويه خواهد شد. يعني همانطوري که شما داريد به تلويزيون نگاه مي‌کنيد، کس ديگري هم هست که از طريق تلويزيون به شما نگاه مي‌کند و لذا ديگر هيچ حريمي امن نيست. يعني در خانه هم که جلوي تلويزيون مي‌نشينم بايد مراقب بنشينيم براي اينکه کسي ما را از بيرون نگاه مي‌کند. به اين فنّاوری، فنّاوری کنترل مي‌گويند؛ يعني پيامي مي‌دهيم و پيامي دريافت مي‌کنيم. 

۲-‌ ظرفيت‌ها بالا مي‌رود. يعني قابليت‌هاي دسترسي زياد مي‌شود و به همان تناسب احتمال آسيب جدي است زماني که ماهواره‌ها آمدند يعني در سال‌هاي ۷۲ و ۷۳ که سيستم دي وي اس آمد ماهواره‌ها به خانه‌ها راه يافتند. در آن سال‌ها شايد ۱۶-۱۵ کانال موجود بود. يعني در بهترين حالت در شهر تهران ۱۶ کانال قابل دريافت بود. امروز که ما با هم صحبت مي‌کنيم، بحث از ۱۵هزار کانال صوتي و تصويري و دو برابر هر کانال طول موج راديويي و خط اينترنت است و اين يعني ظرفيت بالا. حالا اين ظرفيت بالا در عرصه‌هاي ديگر هم اتفاق مي‌افتد. 

۳- جمع‌زدايي. اين مهمترين خطري است که ما با آن مواجه هستيم. در گذشته استفاده از تلويزيون جمعي بود. يعني سريالي که پخش مي‌شد همه با هم سريال را مي‌ديدند اما بافنّاوری جديد استفاده از حالت جمع خارج شده است و به شکل فردي شده است به زودي سيستم‌هاي تلويزيوني که به بازار مي‌آيد به گونه‌اي است که هرکس براي خودش يک مانيتور دارد و هرکس برنامه خاص خودش را مي‌بيند و نبايد انتظار داشته باشيم که در خانواده‌ها همگي با هم بنشينند و يک سريال را ببينند. 

به طور کل بايد گفت که فنّاوری مدرن خاصيت جمعي با خانواده بودن را محدود مي‌کند به گونه‌اي که ممکن است به صورت ظاهري کنار يکديگر باشيد ولي از لحاظ قلبي و روحي کنار خانواده نباشيد. 

۴- ويژگي بعد، ارتباط ناهمزمان است. يعني شما هر وقت که اراده کنيد از رسانه‌ها استفاده مي‌کنيد. الان شما هر بخش خبري را که در جمهوري اسلامي از دست مي‌دهيد به راحتي مي‌توانيد از طريق شبکه اينترنت به آن دست پيدا کنيد و اين همان ارتباط ناهمزمان است. ولي قبلاً شما مجبور بوديد براي اينکه اخبار ساعت ۹ را گوش بدهيد، رأس همان ساعت پاي تلويزيون حضور داشته باشيد و گر نه خبر از دست مي‌رفت. اين يعني اينکه شما جلوتر از رسانه حرکت مي‌کنيد. 

۵- ويژگي ديگر تمرکززدايي است، به گونه‌اي که از تمرکز روي کانال‌هاي خاص کاسته مي‌شود.
بهره‌برداري از رسانه عموميت پيدا مي‌کند. قبلاً که استفاده جمعي بود و همه روي يک کانال تمرکز مي‌کردند بخصوص زماني که سريال پخش مي‌شد. الان که ظرفيت‌ماهواره‌ها بالاست. تمرکز کاهش يافته است. 

۶- ويژگي بعد انعطاف پذيري است. يعني اينکه مديريت رسانه به مخاطب منتقل مي‌شود و سازماندهي از سازمان گرفته و به مخاطب داده مي‌شود، يعني در ارتباط بين گيرنده و فرستنده اين گيرنده است که اراده‌اش بالاست و مخاطب اختيار بالاتري پيدا مي‌کند. 

در کنار اين ويژگي‌ها، اتفاقات ديگري هم افتاده است.فنّاوری توزيع و انتشار قوي شده است. در گذشته سيستم‌هاي نشر خيلي محدود بود ولي الان بسيار قدرتمند شده‌اند. همين‌طورفنّاوری کوچک‌سازي رواج پيدا کرده است. گوشي‌هاي تلفن در آغاز بسيار بزرگ و ناموزون بودند و الان فنّاوری‌هايي آمده که يک گوشي به راحتي در يک دست جاي مي‌گيرد. الان آي‌پدهايي در بازار وجود دارد که هم کامپيوتر و هم موبايل هست. تلويزيون‌هايي که الان براي بازي‌هاي ۲۰۱۲ لندن تدارک ديده شده به اندازه يک قوطي کبريت کوچک است که ۴۰۰-۵۰۰ کانال را با کيفيت بسيار بالا دريافت مي‌کند. 

بزرگترين سوپر کامپيوتر دنيا با سرمايه‌گذاري‌هاي اسپانيايي‌ها و کانادايي‌‌ها تأسيس مي‌شود و ساختمان آن به اندازه ساختمان سازمان ملل متحد است. جالب اينکه بزرگترين سوپر کامپيوتر دنيا که در ترکيب عصرفنّاوری رسانه‌ها دارد متولد مي‌شود به اندازه يک قطره اشک است(!) اين همان فنّاوری کوچک‌ساز است. اين کوچک‌سازي خيلي خوب است، اما نکته‌اي که وجود دارد اين است که فنّاوری کنترل بزرگ مي‌شود يعني جاسوسي راحت‌تر مي‌شود. وقتي يک سوپر کامپيوتر به اندازه يک قطره اشک مي‌شود يعني شما مي‌توانيد آن را به هر جايي انتقال دهيد. پس کنترل وحشتناک مي‌شود و کنترل مردم زياد! 

الان پرونده‌اي در دادگاه لاهه باز است که مربوط به يک شرکت آمريکايي است که کامپيوتر و موبايل توليد مي‌کند. اينها قطعه‌اي به نام کليپرچيب را روي هر موبايل و کامپيوتر که به کشورهاي در حال توسعه فروخته بودند و از جمله بعضي از کشورهاي پيشرفته مثل ژاپن کار گذاشته بودند. اين قطعه روي هر موبايلي که بود شنود مي‌کرد و هر اطلاعاتي که روي کامپيوترها موجود بود به کشور توليدکننده مي‌فرستاد و الان هنوز اين پرونده در جريان است. 

فنّاوری نمايش ارزان 

اين فنّاوری که مي‌آيد استفاده رايگان مي‌شود. زماني طراحي غرب به گونه‌اي بود که فنّاوری رسانه برايش سودآور بود. جالب اينکه دو دهه پيش خسارتي که در غرب و آمريکا از ديرکرد برگرداندن فيلم‌هاي ويدئويي مي‌گرفتند ۱۲ ميليارد دلار بود. اما الان آمده‌اند اين را رايگان کرده‌اند. شما از طريق شبکه اينترنت فيلم را دانلود مي‌کنيد و پولي براي اجاره نمي‌دهيد. البته تمام صاحب نظران که در حوزه رسانه کار مي‌کنند در مورد تقسيم‌بندي فنّاوری‌هاي جديد حرف‌هاي متفاوتي دارند.


قابليت‌هاي ماهواره 

اولاً ايده و انديشه ماهواره براساس داستان يک داستان پرداز تخيلي به نام جيمز که ۱۵۰ سال قبل آن را مي‌نويسد است، که اگر ماشين را در فضاي ماوراء جو در يک نقطه فرضي ثابت کنيم، موقعيت اين شيء در فضاي ماوراء جو ثابت مي‌شود و مي‌توان از طريق آن تبادل اطلاعات کرد. اين داستان تخيلي بود. در سال ۱۹۳۷ يک ستوان ارتش آمريکا به نام کلارک توجه‌اش به اين مقوله جلب مي‌شود. تقريباً ۱۵ سال طول مي‌کشد تا آقاي کلارک به اين نتيجه مي‌رسد که اين نقطه واقعي است و در فضاي ماوراء جو يک مداري به نام مدار ژئوسنکروم هست که بعدها به نام کلارک معروف مي‌شود که ما اگرشيئي را در فضاي ماوراءجو به اين نقطه بفرستيم اين نقطه نسبت به زمين ثابت مي‌شود.


وي اين ايده را دنبال مي‌کند و موفق مي‌شود که انديشه تخيلي جيمز را تبديل به واقعيت کند. روس‌ها بعد از اقداماتي که اين ستوان ارتش آمريکا انجام مي‌دهد، توجهشان به اين نقطه جلب مي‌شود. لذا فعاليت مي‌کنند و درسال ۱۹۵۷ ميلادي اولين ماهواره طراحي شده بشر را به فضاي ماوراءجو مي‌فرستند. منتها ارتباط ماهواره با زمين برقرار نمي‌شود و بالاخره يک سال بعد آمريکايي‌ها نسل بعدي ماهواره را مي‌فرستند و موفق مي‌شوند ارتباط با زمين را برقرار کنند. 

اولين ماهواره‌اي که متولد شد عمدتا با مقصود نظامي بود و لذا فعاليتهايي که انجام مي‌شد عمدتا در عرصه نظامي بود. 

چند اتحاديه ماهواره‌اي شکل مي‌گيرد؛ يکي اتحاديه ماهواره‌‌هاي دريايي به نام «اين مارسَت» که هدف آنها پوشش ارتباط و بي‌سيم دريايي براي کشتي‌ها بود. از سال ۱۳۴۶ ايران عضو يک اتحاديه به نام «اينتل‌سَت» براي پوشش برنامه‌هاي تلويزيوني مي‌شود. اين اتحاديه در حال حاضر هم فعال است. 

البته آمريکايي‌ها آن را اغلب اداره کرده‌اند ولي مربوط به آمريکايي‌ها نيست. سومين اتحاديه «یوتل‌سَت» است که مربوط به کشورهاي اروپايي هستند. کشورهاي عربي هم اتحاديه «عرب‌سَت» را دارند. 

ماهواره‌ها سرويس‌ها و خدماتي متفاوت ارائه مي‌دهندکه ارائه تصوير و يا سيستم‌هاي مخابراتي يک الي دو سرويس ماهواره‌اي را شامل مي‌شوند. هر ترانسپوندر ماهواره‌اي که در فضاي جو فعال است مي‌تواند يک کانال تصوير و دو موج راديويي و هزار خط تلفن را پوشش دهد. 

قابليت‌هاي ماهواره در ايران 

موقعي که ماهواره وارد ايران شد ما مثل همه فنّاوری‌هاي قبلي که برايمان جاذبه داشت، تحت تاثير جاذبه آن را تهيه کرديم. استفاده از ويدئو به عنوان يک فنّاوری در سال ۵۷ وارد ايران مي‌شود و ۶ ماه بعد ما خودمان صاحب فنّاوری ويدئو مي‌شويم در حالي که زماني که در دنيا تلويزيون ابداع شد ۱۰ سال طول کشيد تا ما صاحب اين فنّاوری شويم.فنّاوری‌هايي مثل موبايل که وارد شد، فاصله کمتر شد، يعني با فاصله کوتاهي از جريان جهاني ما هم صاحب فنّاوری شديم. موقعي که ويدئو وارد ايران شد ۳،۲ سال از بهره‌برداري از آن گذشته بود تا اينکه در سالهاي ۶۱ يا ۶۲ بهره‌برداري از ویدئو در کشور ممنوع اعلام شد. و اين پديده به خاطر منع و زيرزميني شدن، جاذبه‌اش زياد شد.

جالب است من در آن موقع در اين حوزه تحقيق مي‌کردم. از زماني که ويدئو منع شد، فروش آن بيشتر و جاذبه‌اش دوچندان شد و فقط ويدئو از جعبه درآمد و در ملحفه خريد و فروش ‌شد. اين باعث شد ويدئو به عنوان يک پديده زيرزميني جذاب شود. اگر اين سابقه را در نظر بگيريم ماهواره به محض اينکه وارد شد، جاذبه‌هاي اين فنّاوری به سرعت بخش مهمي از خانواده‌ را از آن خود کرد. 

در سال ۱۳۷۳ يا اوايل سال ۷۴ چيزي حدود ۱۷ هزار ديش ماهواره روي تهران نصب شده بود. جالب اينکه ظرف مدت يک هفته که اين فنّاوری در کشور منع شد و وزارت اعلام کرد که استفاده از ديش ماهواره ممنوع است، در تهران ۵۰ هزار ديش نصب شد و عمدتا تحت تاثير همين منع بود. 

با اين تفاسير مي‌خواهم بگويم برخورد فيزيکي با فنّاوري شايد برخورد چندان مناسبي نباشد ولي يک راه است. با اتفاقي که براي فناوري ماهواره در ايران افتاد در مدت کوتاهي ۳۰۰ هزار ديش در تهران نصب شد و استفاده از ماهواره با وجود ممنوعيت توسعه پيداکرد و ۶۰ درصد توسعه ماهواره در تهران به خاطر چشم و هم‌چشمي بود. الان در کشور ما جاذبه ماهواره خيلي کمتر شده است به گونه‌اي که خيلي از خانواده‌ها از آن استفاده نمي‌کنند ولي به عنوان يک وسيله‌اي که به آن احساس نياز کاذب مي‌کنند، در خانه است. 

امروز نوعي فنّاوری به نام «وکس» آمده است که حجمي به اندازه يک کارت حافظه دارد.
به تلويزيون نصب مي‌شود و هيچ نياز به اينترنت و آنتن هم ندارد که ۱۵ هزار کانال راديويي و تلويزيوني را براي شما باز مي‌کند و به سادگي از طريق ماهواره ها هم تبليغ مي‌شود. 

چرا اين اتفاق مي‌افتد؟ غرب دو کار در اين زمينه انجام داده و سعی کرده است که جاذبه‌هاي فناوري بين مردم زياد شود. اول مي‌آيند آگاهي بخشي را زياد مي‌کنند و دانش مردم را نسبت به مقوله‌اي بالا مي‌برند و بعد رغبت ايجاد مي‌کنند و جاذبه‌ها را بزرگ نمايش مي‌دهند بعد تصميم‌گيري در پذيرش را به افراد واگذار مي‌کنند. 

در جريان فتنه از طريق موبايل‌هايي که دست مردم بود بهره‌برداري‌ها کردند آن هم اکثرا به خاطر بلوتوث و پيامک استفاده‌ ويژه‌اي به نفع غرب صورت گرفت. دشمن تبليغ کرد که اگر کسي از طريق موبايل تصويري براي ما بفرستد، هزينه آن را مي‌دهيم و اسم آن را هم شهروند خبرنگار گذاشتند و خيلي‌ها باورشان شد که اين اتفاق براي آنها افتاده است و لذا تصوير گرفتند و با مخابره آن عملا آب به آسياب دشمن ريختند. 

الان نسل جديد موبايل آمده است هم اينترنت و هم ظرفيت بالاي ذخيره‌سازي دارد و اين براي ما بسيار تهديد‌آميز خواهد شد يعني ما در انتخابات آتي بايد خيلي مراقبت کنيم چرا که جاسوسي و انتقال اطلاعات به سهولت امکان پذير شده است. توليدات رسانه‌اي که در فضاي مجازي اتفاق مي‌افتد اعم از ماهواره، اينترنت وفنّاوری‌‌هاي پرجاذبه ديگر، در واقع پيام را با اصول فعاليتها و تکنيک‌هاي رسانه‌اي که يکي از آنها مخاطب قرار دادن کودکان و نوجوانان است براي اينکه احساسات آنها را برانگيزند؛ مي‌رسانند. 

يکي از اصول آنها بزرگنمايي است؛ به طوري که احساسات را در بوق و کرنا مي‌کنند و به گونه‌اي اغراق مي‌کنند و از يک پديده کوچک و غير مهم، پديده‌اي غول و مهم مي‌سازند.
آنها ۷۰ تکنيک رسانه‌اي دارند که فقط در حوزه خبر مورد استفاده قرار مي‌گيرد يعني اين اخباري که به خورد مردم مي‌دهند تا هفتاد تکنيک روي آن اعمال شده است. 

بي‌بي‌سي پرشيا عاشق چشم و ابروي ايراني‌ها نيست و دلش براي ايراني نسوخته است. اين اخبار ۷۰ فرآيند روي آ‌ن اعمال شده تا به من ‌رسيده و ما که مخاطب هستيم از طريق اين اخبار تحت تاثير قرار مي‌گيريم. و رفتار مطلوب مورد نظر آنها، براي مخاطبين بازسازي ‌مي‌شود تا اين رفتار از مخاطب بروز کند. اينجاست که دو اتفاق مي‌افتد: 

۱- تهديد و بحران‌سازي
۲- نزاع و جنگ که در خيلي از کشورها اين اتفاق افتاد. 

نقش دستگاه‌ها در دفع اين تهديدات و بحران‌ها خيلي جدي است. عملکرد رسانه‌‌هاي غرب براي اين است که تشديد بحران در جامعه و انسجام ملي را تضعيف کنند و اعتماد عمومي را کاهش دهند و مشارکت شهروندان را در تعيين سرنوشت و مقدرات خودشان کم کنند و نشان بدهند که جامعه ناآرام و متلاطم است. 

ما بايد به اين قضيه يک نگاه چهاروجهي داشته باشيم. يک محيط داخلي و يک محيط خارجي داريم. در محيط داخلي ما نقاط ضعف و قوت اين مجموعه را بايد بشناسيم. يعني ببينيم با آمدن ماهواره‌ها چه قابليت‌هايي به ما اضافه شده و چه ضعف‌هايي را براي ما به همراه دارد. 

پرواضح است کسي که خالق فنّاوری است، ايدئولوژي خودش را هم بافنّاوری فرستاده است و اين حرف درستي نيست که بعضي مي‌گويند فنّاوری آمده است مي‌توانيد درست و يا غلط، هر کدام را بخواهيد از آن استفاده کنيد. مخالف فنّاوری آن را ابداع کرده تا فکرش هم با آن منتقل شود. 

آماري را مطالعه مي‌کردم از اينکه چرا آمريکا به دنبال منافع خويش در همه جاست. ديدم در ارزيابي‌هاي صورت گرفته، آمريکا ۵۵ درصد همه منابع طبيعي دنيا را به تنهايي مصرف مي‌کند. يک کودک آمريکايي، ۱۰۰بار بيشتر از يک کودک جهان سوّمي از امکانات دنيا استفاده مي کند. 

جالب اينکه پولي که آمريکايي‌ها بابت توليد غذاي سگ مي‌پردازند از متوسط درآمد يک هندي بالاتر است و دستگاه‌هاي تهويه مطبوعي که در‌آمريکا اماکن عمومي را خنک مي‌کند، مصرف برق آن به تنهايي از همه مصرف برق کشور يک ميليارد و چهارصد ميليوني چين بيشتر است. پس کسي که خالق ايدئولوژي است به دنبال اين نيست که احقاق حقوق بشر کند.
اما مهمترين مشکل ما در رابطه با ماهواره ضعف مديريت است. توليدات رسانه‌اي ما بايد اميد به آينده را تقويت کند. 

راه‌هاي مقابله با جنبه‌هاي منفي ماهواره 

زمينه‌هايي که ما مي‌توانيم با جنبه‌هاي منفي ماهواره مقابله کنيم يکي مهندسي فرهنگي اين جريان درفضاي ماوراست از طريق افزايش آگاهي و بينش مخاطب و توليدات رسانه‌اي بايد در جهت تقويت اين عرصه باشد. حتي مجموعه انصار بايد کمک کند به تقويت آگاهي و بينش مخاطبين.


۲- توسعه نظم و امنيت عمومي
۳- زمينه سازي تحقق عدالت اجتماعي
يعني هر گزينه‌اي که دشمن به دنبال القاي ناکارآمدي آن در جمهوري اسلامي است، بايد جواب داده و آن را برجسته کنيم. 

۴- گسترش ارزشهاي اسلامي
۵- تقويت روحيه خودباوري
۶- تقويت همبستگي ملي و همگرايي اجتماعي
۷- تقويت وجدان کاري 

۸- تقويت روحيه ابتکار و نوآوري
۹- تقويت تخيل و قواي ذهني
۱۰- تقويت جلب مشارکت اجتماعي
۱۱- تقويت ارتباط متقابل بين مردم و مسئولين 

۱۲- ايجاد آرامش روحي و معنوي
۱۳- تقويت هويت فرهنگي
۱۴- گسترش اخلاق
۱۵- حفظ سرمايه‌هاي طبيعي و ملّي و بالاخره زمينه‌سازي براي رشد و توسعه اقتصادي.