داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 76166
آشنایی با سوابق مسئول انتصابات استان‌های وزارت ارشاد
يکشنبه ۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۸
 
چه کسی عامل انتشار «نامه جعلی وزیر کشور به رهبر انقلاب درباره تغییر در آرای انتخابات ریاست جمهوری» بود؟

 رجانیوز: علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهانبخش خانجانی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی و محکوم فتنه ۸۸ را به عنوان مسئول انتصابات استان‌های این وزارتخانه برگزیده است.

با این حال این انتصاب بدون حکم رسمی از سوی جنتی بوده تا راه فرار از پاسخگویی برای این انتصاب مسئله‌دار را باز گذاشته باشند. خانجانی در دفتر وزارتی ارشاد در طبقه چهارم ساختمان ارشاد مستقر شده و تمام کسانی که احتمال پست گرفتن آنها در رده معاون وزیر، مدیرکل و سایر سمت‌های حساس در وزارت ارشاد باشد در ابتدا توسط این شخص مصاحبه خواهند شد و در صورت تایید وی مراحل بعدی گزینش را طی خواهند کرد.

سابقه جهانبخش خانجانی چیست؟

«جهانبخش خانجانی» یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری حزب کارگزاران است که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ مسئولیت معاون تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد تبلیغاتی میرحسین موسوی در تهران را برعهده داشته است. خانجانی در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی هم مدیر روایط عمومی و سخنگوی وزارت کشور بوده است. 

خانجانی در سال ۸۸ با شرکت در جلسات مختلف و راه‌اندازی سایت «خرداد نو» و انتشار اخبار و اعلامیه‌های مجعولف خودساخته و برنامه‌ریزی شده مانند «هشدار کارکنان وزارت کشور نسبت به دستکاری در آرای مردم» و «آمادگی اطلاعاتی و امنیتی وزارت کشور برای تغییر آرای مردم» و با انجام مصاحبه‌هایی با هدف القای شبهه تقلب در انتخابات و تحریک پایگاه خیابانی به اغتشاش، جهت اقدام علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران قدم‌های بی‌شماری را برداشت که نهایتا در دادگاه به حبس محکوم شد.

در بخشی از جلد سوم مجموعه اعترافات فتنه ۸۸ که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره اعترافات خانجانی آمده است:

مشارالیه در صفحات ۲۸۸ تا ۲۹۳ پرونده به تفصیل اقرار و اعتراف کرده است که اعلامیه مجعول کارکنان وزارت کشور در خصوص دست‌کاری در آرای مردم را از شخصی به نام آریاشکوه که از پرسنل وزارت کشور می‌باشد، دریافت کرده است و با علم و اطلاع از اینکه این اعلامیه صرفا نوشته خود آقای آریاشکوه است و هیچ یک از کارکنان وزارت کشور آن را امضا نکرده‌اند و مضافا ادعاهای مذکور در آن فاقد مدرک و مستند معتبر می‌باشد، اقدام به انتشار آن از طریق سایت خرداد نو که تحت مدیریت خودش بوده، کرده است.

آقای بهمن احمدی امویی در صفحات ۴۸۱ و ۴۸۲ پرونده در خصوص فعالیت در سایت خرداد نو اظهار کرده است: «من مسئولیت تمام مطالب منتشر شده در سایت را به عنوان سردبیر می‌پذیرم ولی مطالبی که با عنوان وضعیت وزارت کشور، بیانیه کارکنان آن وزارتخانه و در مورد ستاد انتخابات کشور بود را از آقای خانجانی دریافت کردم و ایشان هم تاکید داشتند که حتما کار شود و اما در مورد مسئولیت در سایت، واقعیت این است که ایشان هر شب تمام سایت را چک می‌کردند و چون تا دیروقت حضور داشتند درباره تمام مسائل نظر می‌دادند، با هر کدام هم مخالفت داشتند به من می‌گفتند که ان را بردارم و یا حذف کنم.

در تمامی یک ماهی که سایت فعالیت داشت، فقط در مورد دو مطلب اظهار نظر کردند که باید برداشته شود. دو مطلب را پیش از این نوشتم. به فاصله زمانی چند روزه به من داده شد تا در سایت کار شود. من این دو مطلب را مستقیما از خود آقای خانجانی دریافت کردم و حتی منشی ایشان هم این کار را نکرد؛ بلکه مستقیما به من داده شد و از من خواستند کسی نبیند و پس از کار کردن در سایت و انتشار به خود ایشان تحویل دهم؛ من هم همین کار را کردم.» 


همچنین در بخش دیگری از این کتاب آمده است: «در مورخه ۲۴ مرداد ۸۸ در بازجویی از آقای اردشیر آریاشکوه در خصوص مطالب فوق وی اظهار داشته است: پیشنهاد اولیهه تهیه چنین متنی توسط آقای خانجانی به اینجانب داده شد. اوایل خردادماه در ساختمان مشاوران وزیر گفت که متنی در خصوص شخص وزیر و ستاد انتخابات و کارکنان تهیه کن که نشان دهد قصد تقلب و نارسایی در انتخابات را دارند و اینجانب تهیه کردم و آقایان خانجانی و صبوری هم به متن مطالبی را اضافه و ویراستاری کردند و تیتر‌ها را نیز آقای خانجانی انتخاب کرده است.»