داخلی سياسی گزارش
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 25485
۱۵ نظر
تعطیلی نظارت در وزارت خارجه دولت مهرورز
درباره افتضاح دیپلماتیک در استخر مختلط
چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۲۹
 
و صد البته وقتي وزير خارجه ما در مقابل ديکتاتور عربستان تا کمر خم مي‌شود، به او اظهار تسليت براي مرگ وليعهدش مي‌کند؛ نبايد هم انتظاري جز اين داشت.

پایگاه خبری انصارحزب الله: ماجراي استخر مختلط شهر برازيليا تا آن اندازه داغ بود که توجه همه را به خود جلب کند، اما شايد نتواند تا آن اندازه مهم تلقي شود که وزارت خارجه دولت جمهوري اسلامي ايران را به پاسخگويي وا دارد. در واقع پاسخگويي وزارت خارجه دولت احمدي نژاد شايد به رخدادي بسيار بسيار مهمتر از اين نياز دارد تا اندکي گوشه لب وا کند و به انتقادات صريح پيرامون خود پاسخ دهد. 

خبر که اعلام شد خيلي از ما ترجيح داديم دوباره به اين فکر کنيم که حتما کاسه‌اي زير نيم کاسه است و رسانه‌هاي دنيا بعد از افشاي رسوايي اخلاقي محافظان اوباما خواسته اند انتقادات را به سمت ديگري هدايت کنند و لذا توطئه خنده داري شبيه تصميم ايران براي ترور سفير عربستان در آمريکا را تدارک ديده اند. 

اما چند روز گذشت و متاسفانه اين بار به جاي آنکه حدس ما درست باشد، صحت خبري که دوستش نداشتيم درست از آب درآمد و مشخص شد که کارشناس سفارت ايران در برزيل براي شنا به يک استخر مختلط در برازيليا رفته است که ماجرا بعد از شکايت يک خانواده آرژانتيني از او درز مي‌کند و ادامه ماجرا... 

اين تخلف انضباطي! 

سخنگوي وزارت خارجه نيز که در ابتدا به صورت رسمي و در گفت وگو با ايرنا اين خبر را تکذيب کرده بود، مجبور شد در يک کنفرانس مطبوعاتي به صحت اين خبر اشاره و تأکيد کند که ديپلمات خاطي را به کشور فراخوانده ايم.


رامين مهمانپرست به خبرنگاران گفته بود: «اقدام اين ديپلمات يک تخلف انضباطي بوده و او به همين دليل، هم اکنون به ايران فراخوانده شده است.» 

اما کاري که اين ديپلمات ايراني کرد در عين آنکه سخنگوي وزارت خارجه به راحتي مي‌گويد يک تخلف انضباطي بيشتر نبوده است ولي وزارت خارجه را در مقابل سوالات بيشماري قرار داد. 

سوالات بيشماري که سالهاست ذهن دلسوزان انقلاب و چشمان بيدار جامعه حزب الله را به خود معطوف داشته است و در وهله اول پرده از اين حقيقت برمي دارد که در وزارت خارجه فريادها براي امر به معروف و نهي از منکر ديپلماتها ضعيف است. 

در ادبيات سياسي دنيا، همه مي‌دانند که «وزارت خارجه يعني دولت». در واقع وزارت خارجه، اعضايش، فعاليتهايش و سفرايش در تمام کشورهاي دنيا جملگي نماد کاملي از جمهوري اسلامي ايران محسوب مي‌شوند. 
و البته اين قانون براي تمام کشورهاي جهان نيز صادق است. 

وزارت خارجه‌اي که همه مي‌خواستيم تغييرش دهيم 

اين در حالي است که بحث تغيير و تحول در وزارت خارجه و تأکيد بر انقلابي شدن اين نهاد مهم در اوايل انقلاب اسلامي نيز به‌عنوان مسئله‌اي مهم در دستور کار بوده است و حتي نخست وزير وقت نيز در مصاحبه‌اي که با يکي از نشريات آن زمان در سال ۶۰ انجام مي‌دهد بر اين نکته تأکيد مي‌کند و مي‌گويد که ما در وزارت خارجه يک نهاد گزينش به ‌وجود آورده‌ايم که بتواند نيروهاي حزب اللهي و در خط امام و انقلاب را براي پيشبرد اهداف انقلاب در وزارت خارجه انتخاب کند.


بحث انقلابي بودن و نماد بودن وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران تا اندازه‌ای مهم بود که حتي پرونده تسخير سفارت ايران در پاريس توسط دانشجويان انقلابي پيرو خط امام نيز به دليل حساسيت آن وقوع يافت. 

ماجرا از آن قرار بود که دانشجويان انقلابي مقيم فرانسه به عملکرد غير انقلابي و اشرافي ديپلمات‌هاي منصوب دولت موقت و شخص سفير يعني «شمس الدين اميرعلايي» انتقاد داشتند و از آنجا که اين انتقادات توسط دولت موقت در داخل ايران شنيده نشده بود؛ دانشجويان ايراني در اواسط سال ۵۹ اقدام به تسخير سفارت ايران در فرانسه براي ساعاتي کردند. 

رخدادي که البته با دخالت پليس فرانسه و ضرب و شتم دانشجويان پايان يافت، اما توانست پيام مهم خود را به افکار عمومي ايران اسلامي و همه دنبال کنندگان اخبار انقلاب در آن روزگاران مخابره کند که «اسلام نبايد در لباس شاهنشاهي به غربت برود». 

دانشجويان معترض به عملکرد وزارت خارجه در بخشي از بيانيه‌هاي خود ضمن اينکه از وزارتخانه‌هاي ايران با عنوان وزارتخانه‌هايي که در آنها بوي شهيد به مشام مي‌رسد ياد مي‌کنند؛ مي‌نويسند: برادران گروه تجسس در اين هنگام (ورود دانشجويان معترض به محيط سفارت ايران در پاريس) با کمال تعجب اطلاع دادند که در تلفنخانه سفارتخانه با عکس‌هاي قاب شده شاه مخلوع و فرح مواجه شده و در روي ميز دو نفر از کارمندان سفارت، روزنامه «ايران آزاد» که از سوي بختيار خائن منتشر مي‌گردد، پيدا کرده اند. برادر ديگري به تعداد زياد «پهلوي نامه» برخورد نمود که در اتاق‌ها نگه داشته شده بود.و حالا از آن اتفاقات بيش از ۳۰ سال مي‌گذرد. 

سخنگوي وزارت خارجه ما هم اکنون ديگر ترجيح مي‌دهد در مقابل چنگ و دندان نشان دادن‌هاي دول کوچک بحرين و امارات؛ مثل ديپلمات‌ها صحبت کند و اثري از مهابت و صلابت انقلاب اسلامي ايران در مقابل دشمنان در حرفهايش نيست.و البته آنقدر با ملاطفت با اين قبيل تهديدات ديپلماتيک مواجه مي‌شود که صداي اعتراض منتقدين و حتي صدا و سيما نيز بلند مي‌شود که چرا به تهديدات اينگونه پاسخ مي‌دهيد؟ 

ماجراي برازيليا تنها تخلف انضباطي گزارش شده نيست 

خبرهايي وجود دارد مبني بر اينکه نظارت چنداني بر اقدامات و رفتارهاي عوامل ديپلماتيک ايران در کشورهاي جهان صورت نمي‌گيرد؛خبرهايي که البته دسته گل به آب دادن اخير ديپلمات ايراني در برزيل نيز بر آنها صحه بزرگي گذاشت.


چندي قبل شنيديم که آقازاده يکي از ديپلمات‌ها در يکي از کشورها به کلاس رقص مي‌رود.
فلان سفير ايراني در يک کشور به وبلاگ نويسي شهره شده و حتي براي وبلاگنويس‌هاي آن کشور ميهماني شام هم تدارک مي‌بيند تا ساعتي گرد هم بنشينند و گويا درباره مسائل روز دنيا! با هم اختلاط کنند. 

البته درد واقعي نه اين رفتارهاي زشت که بيماريهاي بزرگتري است که اين رفتارها تنها نشانه‌هاي کوچکي از ريشه دواندن آن است.
بيماري‌هايي مثل کم‌کاري وزارت خارجه ما در مباحث بيداري اسلامي، در مواجهه با تهديدات و در پيشگامي در اقدامات ضروري ديپلماتيک. 

آيا اين جاي تعجب ندارد که کنفرانس‌هاي بين المللي بيداري اسلامي و شعبه‌هاي مختلف آن بايد توسط دفتر مقام معظم رهبري برگزار شود و وزارت خارجه ما به جاي پرداختن به مسائلي تا اين اندازه مهم، ترجيح مي‌دهد کنفرانس بين المللي مبارزه با تروريسم را برگزار کند؟! 

آيا بس نيست که اين همه بايد شاهد باشيم که وزير خارجه ايران پس از اردوغان به سومالي مي‌رود. وزير خارجه پس از مقامات اروپايي به ليبي مي‌رود. حضور ما در کشورهاي خيزش کرده‌اي مثل تونس و مصر به هيچ وجه به پر رنگي حضور ساير قدرت‌ها نيست و غيره... 

آيا وزارت خارجه کشور ما به‌عنوان قلب تپنده بيداري اسلامي در جهان توانسته است همانند وزارتخانه‌هاي امور خارجه کشورهايي مثل آمريکا، روسيه و حتي ترکيه عمل کند و در حد آنها در اذهان عمومي ايران و جهان مطرح باشد؟! 

و صد البته وقتي وزير خارجه ما در مقابل ديکتاتور عربستان تا کمر خم مي‌شود، به او اظهار تسليت براي مرگ وليعهدش مي‌کند؛ نبايد هم انتظاري جز اين داشت. 

يک حرف از هزاران 

انتقادات فراواني متوجه وزارت امور خارجه ماست اما گويا هيچگاه نبايد شنونده پاسخي در قبال آنها باشيم.بر اساس گزارش رسانه‌ها، هنوز بسياري از کشورهاي جهان هستند که جمهوري اسلامي ايران سفارتخانه‌اي در آنها ندارد.اين در حالي است که بحث کم کاري فرهنگي سفارتخانه‌هاي ايران در کشورهاي دنيا نيز به يکي از عوامل اصلي انتقادات از وزارت امور خارجه بدل شده است.کم‌کاري که جلوه اول آن را مي‌توان در درگاه‌هاي اطلاع رساني فشل و بي خاصيت برخي از سفارتخانه‌هاي ايران در کشورهاي دنيا مشاهده کرد.


«محمد عيد» يک طلبه شيعه آرژانتيني است. او در مورد عملکرد سفارت ايران در اين کشور به خبرگزاري رسا در ايران گفته است: «در آرژانتين تا ۱۵ سال پيش سفارت ايران به شدت فعال بود اما متاسفانه امروز سفارت ايران حتي با ما که طلبه‌هاي حوزه علميه قم هستيم مشکل دارد و عملکرد خوبي در معرفي انقلاب اسلامي ندارد. وقتي افراد علاقه‌مند به انقلاب اسلامي به سفارت ايران مي‌روند، هيچگونه جزوه يا کتابي در مورد انقلاب اسلامي و اهداف آن در اختيارشان قرار داده نمي‌شود و اين صدمه بزرگي براي انقلاب اسلامي است که مسئولين کشور ايران بايد به آن توجه داشته باشند.»(به نقل از تابناک) 

سايت خبري مشرق نيز چندي قبل از وضعيت بد سايت سفارت جمهوري اسلامي ايران در کشور چين خبر داده بود که اين سايت در صفحه زبان چيني خود مخلوطي از زبان‌هاي انگليسي و فارسي را منتشر مي‌کند! 

و البته ما براي نوشتن اين گزارش به سايت مذکور مراجعه کرديم و ديديم که وضعيت سايت همچنان به روالي است که در رسانه‌ها از آن انتقاد شده بود.بايد تأکيد کرد که وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران در حال حاضر از عملکردي برخوردار است که بايد نسبت به ميزان زيادي از آن پاسخگو باشد.برهان «ديپلماسي پنهان» و يا «مصلحت‌سنجي صرف» نمي‌تواند مستمسکي باشد براي اينکه وزارت خارجه تمام اقدامات خود را توجيه کند.سه مسئله‌اي که وزارت خارجه در کنار پاسخگويي پيرامون رخدادهاي زشتي مثل اتفاق برازيليا که هيچ دليلي غير از سطحي بودن نظارت‌ها در اين وزارتخانه ندارد؛ بايد نسبت به آنها پاسخگو باشد و گرنه تاريخ انقلاب اسلامي ما از براي او قضاوت ديگري خواهد کرد.


۱۳۹۱-۰۷-۰۱ ۱۴:۱۵:۵۴
چرا فکر بد میکنید؟!!!شاید چشماشو تو استخر بسته بوده و اصلا نگاه نکرده!!!
چشم هارا باید شست
جور دیگر باید ....
محمد
۱۳۹۱-۰۵-۲۷ ۱۶:۰۲:۱۰
سلام بهتر نیست از تحجر دست برداریم و کمی به فکر امروزمان باشیم و گذر کنیم بالاخره ما همه انسانیم و در دنیای امروز به سر میبریم البته ناچارا در این خصوص حق انتخابی نداشتیم
م-ف
۱۳۹۱-۰۴-۲۰ ۱۹:۳۳:۲۱
افسوس وصدافسوس که درتمام ادارات وارگانهانورچشمی های فاسد سفارش شده ی ضد انقلاب در مشاغل حساس از آمریکا بیشتر به نظام ضربه می زنند
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۰۹:۵۵
باور کردنی نیست کسانی به عنوان نماینده ملتی و نظامی به جایی اعزام میشوند که هیچ باور عمیقی به نظام ندارند و طبیغی است که اوضاع اینگونه میشود.
همه این دست مسایل ناشی از ضعف مدیدیت است و بس
نسل سوخته
۱۳۹۱-۰۲-۲۴ ۰۳:۱۰:۰۸
وقتی همه چیزرابطه ای شده نبایدبیشترازاین انتظارداشت
مهدی
۱۳۹۱-۰۲-۲۰ ۲۲:۱۱:۳۳
شاید اشکال ازاینه که چتر نظارتی کامل پوشش نمیده.بهتر اینه که دانشگاه هایی باشه که این اشخاص را باگزینش بپذیره و دوران تحصیل از لحاظ فرهنگی آموزش ببینند .بعد از اطمینان از اخلاق ورفتار اسلامی به ماموریت فرستاده ودر طول خدمت مرتب کنترل وطی آزمونهای روانشناسی تست شوند.اگر فرهنگسازی نشه و رابطه ای مشغول شوند.مشکلاتی بوجود میاد که همه از شنیدن وگفتنش شرم دارند.
پویا
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۲۰:۰۳:۴۸
دولت با انقلاب چه میکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
روح الله
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۷:۲۴:۰۴
من هم با اين برادر جانباز هم فكر هستم كه بايد گزينشهاي بيشتري روي اين افراد كه خارج كشور ميروند انجام بپزيرد.كه واقعا" معلوم شود مه ما جمهوري ايسلامي هستيم يا جمهوري غربي
۱۳۹۱-۰۲-۱۶ ۱۰:۰۷:۲۶
دولت باید امر به معروف و نهی از منکر رو از خودش شروع می کرد. نه اینکه اولش روش مانور کنه، بعدا بزنه زیرش، اینم از وضع حالاش
۱۳۹۱-۰۲-۱۶ ۰۸:۲۰:۵۴
اگه چند تا حد شرعي اجرا مي شد چنين مصائبي رخ نمي داد.
۱۳۹۱-۰۲-۱۵ ۱۸:۳۶:۰۶
زیاد به این مسله گیر ندید. دشمنان ما زیاد هستند به اشکال مختلف می خواهند مارا رسوا کنند. لطفا شما بلند گوی آنها نباشند.
سعید
۱۳۹۱-۰۲-۱۵ ۱۴:۵۰:۳۷
برادران عزیز من از ایثارگران وجانبازانی هستم که براساس مآموریت دولتی چند سالی است در یکی از کشورها انجام وظیفه می کنم وبه دلیل بداخلاقیهای سفیر و برخی کارکنان درگیر این موضوع هستم و همیشه به شخص سفیر وبرخی کارکنان رعایت اخلاق اسلامی را متذکر می شوم ولی گوش شنوایی وجود ندارد موضوع بدتر اینکه برخی از آقایان نیز دچار انحرافات فکری هستند که برای نظام سم می باشد می باشند اما آنچه براساس تجربه می خواهم بیان کنم اینکه متأسفانه نظارت وبازرسی درستی روی سفارتخانه ها وجود ندارد اگر شماها که از جنس ماهستید کاری از دستتان برمی آید بگوید تیمهای بازرسی تشکیل وراجع به وضعیت سفارتخانه ها بررسیهای لازم را انجام دهند در غیر این صورت وضعیت تغییری نخواهد کرد وآقایان هم باید بدانند هر گذرنامه سبزی که در اختیار دارند حاصل خون صدها شهید می باشد که هدفشان هموارساختن مسیرظهورحضرت ججت (عج)واستقرار پرچم نظام اسلامی درجهان بوده حالا قضاوت کنید با این تفسیر سهم سفارتهای ج.ا.ا در تحقق اهداف نظام چقدر بوده است!
سیدامیر
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۱۲:۳۸:۳۱
ایشالا درست می شه
۱۳۹۱-۰۲-۱۳ ۲۳:۴۸:۵۹
آخه طفلكي اشتباهي رفته بود؟!!
محمدادریس ستوان
۱۳۹۱-۰۲-۱۳ ۱۹:۵۲:۴۷
به حال خودمان افسوس میخورم این جوری میخواستین از انقلاب وخون شهدا پاسداری کنید مگه تو مملکت قحط الرجال است واقعا به کجا میرویم